1 lutego 2024 r. odbyła się w naszej szkole już siódma edycja Wieczoru Naukowców. Jest to impreza przygotowana przez nauczycieli Zespołu Matematyczno – Przyrodniczego dedykowana starszym uczniom. 

Podczas Wieczoru była okazja spotkania z ludźmi świata nauki. Studenci z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, działający w Studenckim Kole Naukowym Fizyków „Bozon” przeprowadzili pokazy z ciekłym azotem, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Doświadczenia z dziedziny fizyki niskich temperatur zrobiły na uczniach kolosalne wrażenie.

Mogli oni zaspokoić ciekawość i samodzielnie przeprowadzać niektóre eksperymenty. Skonfrontować wiedzę z praktyką, pod czujnym okiem nauczyciela geografii Michała Zatorskiego, podczas „Wyprawy do wnętrza Ziemi”, zbudowali własny działający wulkan i zobaczyli konsekwencje procesów wulkanicznych. Dzięki okularom VR z Laboratorium Przyszłości mieli szansę przenieść się do wnętrza czynnego wulkanu. Warsztaty biologiczne, które przeprowadziła dr Kinga Wierzbicka, miały tytuł: Uczenie się przez odkrywanie – zainspiruj się biologicznie! Uczestnicy tych warsztatów poznali nowe zastosowanie znanych z życia codziennego substancji, takich jak woda utleniona, jodyna, płyn do mycia naczyń, olej, mąka, kawa czy cukier. Na warsztatach matematycznych, prowadzonych przez dr Zbigniewa Powązkę uczniowie dowiedzieli się między innymi co to jest fraktal i samodzielnie zbudowali fragment Śnieżynki Kocha. Nie zabrakło też zajęć informatycznych, na których uczniowie mogli obserwować pracę drukarki 3D.

Idea Wieczoru Naukowców to nauka przez zabawę, jego celem jest zachęcenie dzieci do poznawania nauk ścisłych. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja przyniosła uczniom radość działania, poznawania, odkrywania oraz poszukiwania ciekawych i niestandardowych rozwiązań różnych problemów.

Pełne galerie:

Pokazy fizyczne

Pozostałe warsztaty