Szkoła Podstawowa Nr. 4 w Krakowie realizuje od 2008 roku program innowacji pedagogicznej NIEMIECKI NA START, dzięki któremu nasi uczniowie mogą już od piątej klasy uczyć się drugiego języka obcego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. W czasie przygody z niemieckim nasi podopieczni biorą udział w wielu wycieczkach zagranicznych (Wiedeń, Berlin, Szwajcaria) oraz mogą uczestniczyć w wymianie międzynarodowej. Na naszych zajęciach młodzież uczy się gotować potrawy kuchni niemieckiej w ramach konkursu Niemiecki Masterchef. Czwórkowicze biorą udział w Małopolskim Konkursie Scrabble po Niemiecku, który organizujemy dla wielu szkół już od kilkunastu lat. Uczniowie klas VI-VIII mogą sprawdzić swoją wiedzę z j. niemieckiego, przystępując do międzynarodowego egzaminu OSD KID A1 oraz KID A2, który organizuje partner innowacji Instytut Austriacki w Krakowie.