Droga Uczennico! / Drogi Uczniu!

Masz do samodzielnego rozwiązania 7 zadań eliminacyjnych z Konkursu Zadań Tekstowych dla klas czwartych.

Rozwiązania i odpowiedzi do zadań zapisz na kartce A4, podpisz (imię, nazwisko i klasa)
i oddaj nauczycielowi matematyki w terminie do 27 października 2023 r.

Drugi etap konkursu odbędzie się w styczniu 2024r.

 

  1. Pociąg z Krakowa do Gdyni planowo wyjeżdża o godz. 7:28 i zwykle jedzie 8 godzin 14 minut. Dzisiaj wyjechał z Krakowa z 20-minutowym opóźnieniem, które na trasie do Gdyni jeszcze się zwiększyło o 58 minut. O której pociąg przyjedzie do Gdyni?
  2. Która jest teraz godzina? – zapytała Kasia? Od dziesiątej rano upłynęło dziesięć razy tyle minut, ile godzin pozostało do piątej po południu. O której godzinie Kasia zadała pytanie?
  3. Wojtek miał dodać do 119 pewną liczbę, ale pomylił się i odjął tę liczbę od 119.
    W rezultacie otrzymał wynik o 54 mniejszy od poprawnego. Jaką liczbę Wojtek odjął od 119?
  4. Ile zer ma na końcu wynik działania 8*104 +3*105 +2*106
  5. Wypisz wszystkie liczby czterocyfrowe, w których suma cyfr jest równa 2. Oblicz sumę wypisanych liczb.
  6. W klasie Patryka i Przemka jest 23 uczniów. Patryk i Przemek mają urodziny tego samego dnia, obaj przynieśli więc tego dnia cukierki. Patryk przyniósł 44 cukierki, a Przemek 88. Każdy chłopiec rozdzielił swoje cukierki po równo między wszystkich uczniów z klasy z wyjątkiem siebie. Ile cukierków otrzymał Patryk, a ile Przemek? Po ile cukierków otrzymali pozostali uczniowie?
  7. Tata i jego trzej synowie zbierali grzyby, razem uzbierali ich 60. Tata znalazł dwa razy tyle grzybów, ile w sumie uzbierali jego synowie. Średni syn zebrał trzy razy tyle grzybów co najmłodszy, a najstarszy – dwa razy tyle co średni. Po ile grzybów zebrał każdy syn?

 

Powodzenia!