25 kwietnia 2023 r. odbył się apel, podczas którego wręczono nagrody laureatom konkursów organizowanych w ramach obchodów 150-lecia naszej szkoły: wiedzy o patronie szkoły św. Janie Kantym oraz Romualdzie Traugutcie, międzyprzedmiotowym na makietę szkoły, językowym My school oraz Meine Schule, plastycznym Ze sztuką przez SP4, literackim List do ucznia SP4 z roku 2123. Przekazany został również puchar (ufundowany przez Prezydenta Miasta Krakowa) zwycięzcy konkursu literackiego – Pawłowi Michalikowi. List Pawła został umieszczony w Kapsule Czasu wraz z innymi, ważnymi dla społeczności szkolnej, pamiątkami. Ponadto na uroczystości zaprezentowano zwycięskie prace oraz wręczono dyplomy wraz z nagrodami.
Uczestnikom konkursów bardzo dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy!
Poniżej prezentujemy tekst zwycięskiego listu Pawła Michalika:

 

Kraków, 3 marca 2023 r.

 

Droga Koleżanko, Drogi Kolego!

 

Jeśli czytacie ten list, to znaczy, że jest rok 2123 i obchodzicie hucznie uroczystość 250‑lecia naszej szkoły. My obchodzimy teraz 150 rocznicę jej powstania. To niesamowite, że tyle lat do niej uczęszczamy i uczymy się w niej. To wspaniałe, bo łączy nas to, że jesteśmy tak naprawdę z tego samego grona, chociaż w innym czasie!

Jestem bardzo ciekaw jak wygląda nasza szkoła w XXII wieku. Na pewno nowocześnie i niesamowicie, albo wręcz przeciwnie: z zewnątrz jest nadal ładnym, ceglanym budynkiem, a tylko w środku inna.

Myślę, iż jestem zobowiązany do opisania Wam szkoły teraz, w roku 2023. Z zewnątrz jest to zwyczajny, duży budynek z czerwonej cegły, który sąsiaduje bezpośrednio z innymi kamienicami. Charakterystyczna jest olbrzymia, drewniana brama, która wbrew pozorom nie jest bardzo ciężka. W środku jest rzecz inna, ponieważ wszystko jest niesamowite. Na parterze znajduje się sekretariat, biblioteka, portiernia i sala gimnastyczna oraz wyjście na boisko szkolne. Na I, II i III piętrze mieszczą się sale do różnych przedmiotów. Niektóre z nich są świeżo wyremontowane. W przyziemiu znajduje się stołówka i szatnie, które są nowe jak większość rzeczy w naszej szkole. No i co najważniejsze, na korytarzach znajdują się stoły do ping-ponga. Wnętrza są ciekawie ozdobione plakatami, obrazami i kącikami czytelniczymi. Jest też rzecz bardzo smutna: nie mamy sklepiku szkolnego. Najważniejsze jednak jest to, że w naszej szkole pracują mili, zaangażowani i wyrozumiali nauczyciele, którzy z pasją oddają się swojej pracy.

Osobiście uwielbiam sport, jakim jest tenis stołowy i uprawiam go właśnie w szkole wraz z kolegami. Lubię też piłkę nożną oraz pływanie. A Wy jakie sporty lubicie?  

Na pewno macie też marzenia związane ze szkołą. Ja bardzo chciałbym wygrać nasz szkolny turniej ping-ponga i być laureatem olimpiady z języka polskiego, który jest moim ulubionym przedmiotem. Chciałbym się dowiedzieć o Waszych marzeniach, ale to przecież niemożliwe, a szkoda.

Pisząc ten list, żyję w niepewnych czasach. Jeśli uczycie się historii to pewnie wiecie, co mam na myśli. Ostatnio przez świat przeszła epidemia koronawirusa. Na szczęście lekarzom udało się opanować sytuację i nie musimy już bać się tej choroby. Ponadto obecnie trwa wojna w Ukrainie, u naszego wschodniego sąsiada. Do Polski zaczęli napływać uchodźcy z zaatakowanego państwa, którym udzieliliśmy schronienia w naszych domach i w naszej szkole. Na szczęście nadzieja umiera ostatnia i ufam, że wkrótce nastanie pokój.

Liczę na to, że ten list rzucił Wam trochę światła na naszą szkołę i świat w XXI wieku. Na pewno wiecie już, że „czwórka” to wiele lat przede wszystkim głębokiej tradycji i mam nadzieję, że nie zapomnicie nigdy jej nauk.

Chciałbym złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia, abyście byli mądrzy, roztropni i żebyście z odwagą kroczyli przez życie.

 

Paweł Michalik, klasa 6a