W dniach 4-7.06.2024 r. klasa 7B uczestniczyła w wycieczce przedmiotowo-krajoznawczej po Beskidzie Niskiem i Pogórzu Dynowskim. Program wycieczki został opracowany przez Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze i może stanowić ciekawą alternatywę dla wycieczek przedmiotowych organizowanych w naszej szkole w myślą o klasach 7.

W pierwszym dniu uczniowie przejechali pociągiem przez Tarnów, Gorlice, Jasło do Krosna. Następnie busem przejechali przez Pogórze Dynowskie zwiedzając Zamek Kamieniec (dawny zamek graniczny pomiędzy Rusią i Koroną, w czasach nowożytnych prawdziwe miejsce wydarzeń opisanych w Zemście Aleksandra Fredry), rezerwat geologiczny Prządki im. Henryka Świdzińskiego, a także Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie poznali historię przemysłu szklarskiego oraz uczestniczyli w pokazach hutniczych. Następnie grupa udała się na nocleg do Chyrowej zlokalizowanej w tzw. Dolinie Śmierci – nazwa związana z krwawymi walkami o Przełęcz Dukielską w 1944 roku (200 tys. ofiar). W drugim dniu uczniowie klasy 7B zobaczyli cerkiew w Chyrowej, wodospad w Iwli, a także uczestniczyli w warsztatach Poszukiwanie genius loci w architekturze łemkowszczyzny. W kolejnym dniu uczniów czekało zwiedzanie Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, zwiedzanie Dukli jako przykładu miasta przygranicznego związanego z kulturą żydowską, a także wycieczka piesza śladami św. Jana z Dukli (związanego z naszym pierwszym patronem Św. Janem Kantym). Ostatniego dania uczniowie mieli okazję poznać historię przemysłu naftowego zwiedzając Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce (pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie związana z farmaceutom Ignacym Łukasiewiczem, który jako pierwszy wydestylował naftę z ropy). Ostatnim punktem wycieczki przed wyjazdem do Krakowa były warsztaty i zwiedzanie Etnocentrum w Krośnie, gdzie uczniowie podsumowali poznane dotychczas widomości dotyczące etnografii Beskidu Niskiego i Pogórza Dynowskiego oraz uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, wypiekając słynne proziaki.

Zachęcam do obejrzenia fotorelacji.