5 kwietnia klasy ósme wraz z wychowawcami udały się z wizytą do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz.

Po przybyciu na miejsce podzieliśmy się na trzy grupy i wraz z przewodnikami rozpoczęliśmy zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tam zapoznaliśmy się z historią powstania i przeznaczeniem obozu, a następnie w drugiej części wyjazdu zwiedzieliśmy miejsce kaźni setek tysięcy europejskich Żydów – obóz zagłady w Birkenau, gdzie przewodnicy opowiedzieli nam historię tego miejsca. Usłyszeliśmy o Zagładzie, mając możliwość obejrzenia miejsc, w których ostatnie chwile spędzali przywiezieni tam ludzie – rampy przeładunkowej, ruin krematoriów czy baraku, który był przeznaczony dla przywożonych do Birkenau dzieci.

Trudno odpowiednio dobrać słowa, by opisać uczucia towarzyszące nam w czasie zwiedzenia. Ta wizyta powinna być dla wszystkich nas nauką i przestrogą, że nigdy nie wolno dopuścić do tak tragicznych wydarzeń, tak jak mogliśmy to przeczytać w znajdującym się na jednej ze ścian muzealnych cytacie autorstwa Primo Leviego – „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć – oto sedno tego, co mamy do powiedzenia.