W naszej „czwórce” ulubiony szkolny miesiąc wszystkich uczniów zainaugurowaliśmy nie tylko Dniem sportu (1 czerwca), ale również Dniem alternatywy dla plecaka, który miał miejsce kolejnego dnia. 

Zwyczaj ten upowszechnia się od kilku lat w Polsce, a w naszej szkole miał miejsce po raz pierwszy. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zainicjowali projekt będąc pod wrażeniem idei „No backpack day”. Zwyczaj ten ma krótką historię, ponieważ został zapoczątkowany dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki, przez Mongai Fankam, która powróciwszy z podróży po Kamerunie, była zaszokowana tym, w jakich warunkach uczą się tamtejsze dzieci. Ówczesne dzieci pokonywały dalekie dystanse w drodze do szkoły, a swoje przybory szkolne nosiły w foliowych workach, wiadrach, pudełkach po butach. Akcja ma na celu zwiększyć świadomość uczniów na temat trudności edukacyjnych, z jakimi borykają się miliony dzieci na świecie. 
Jest to też szansa na zabawę i kreatywność, którą niewątpliwie wykazali się nasi uczniowie, przynosząc swoje pomoce w przeróżnych „nosidłach”.
Członkowie Samorządu liczą, że jesienią w nowym roku szkolnym odbędzie się kolejny Dzień alternatywy dla plecaka.