Klasa 8c uczestniczyła w akcji Narodowe Czytanie, w tym roku była to 11 edycja, czytaliśmy Ballady i romanse Adama Mickiewicza. W piątek, na lekcji języka polskiego, wybraliśmy się pod Pomnik Adama Mickiewicza, by tam czytać jego dzieła. Ballady i romanse zostały opublikowane w 1822 roku w Wilnie. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Wszyscy uczniowie klasy 8c brali aktywny udział, czytając ballady Powrót taty, Świteziankę i Panią Twardowską. Było to wspólne czytanie pełne emocji i przeżyć w osobliwej atmosferze tuż przy pomniku Wieszcza…

Wszak kto przysięgę naruszy, Ach, biada jemu, za życia biada I biada jego złej duszy.

Ballady to wyjątkowy świat pełen czułości, fantazji i ludowej moralności, który został wykreowany przez A. Mickiewicza na tle nastrojowej przyrody, ujmują naturalnością stylu i prostotą języka.