Drodzy Czytelnicy!
Witam Was serdecznie w nowym roku szkolnym. W pierwszym semestrze biblioteka zaprasza na obchody Roku Stanisława  Lema.

Stanisław Lem

Zapewne na Wszechświecie 100 lat nie robi wielkiego wrażenia, jednak w naszej ludzkiej perspektywie jest to już sporo czasu. A upłynięcie wieku od jakiegoś wydarzenia jest okazją godną miana znaczącej rocznicy. W 2021 roku mija dokładnie 100 lat od narodzin Stanisława Lema. Jest to idealna okazja, by sięgnąć po jego książki. Zapoznajcie się także
z informacjami na temat pisarza przygotowanymi prze ze mnie  na tablicy przed biblioteką.

                                              W ramach obchodów :

  • Proponuję zainteresowanym uczniom klas VII i VIII udział w dyktandzie lemowskim.
    O terminie zostaniecie powiadomieni przez wychowawców.                   

Dyktanda, czyli w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dziś Michała – uczył pisać bez błędów. Jest to zbiorek zabawnych dyktand wymyślanych przez Stanisława Lema dla siostrzeńca żony pisarza – Michała Zycha – jako pomoc w nauce ortografii. Lem wzywał Michasia codziennie na godzinę do swojego gabinetu, przez miesiąc w czasie wakacji w 1970 roku. Nauka przyniosła bardzo dobre rezultaty. Michał Zych wszystkie 68 dyktand zachował w starych notesach. Zostały one wydane w formie książki.

Klasa VIII e przeczyta fragment opowiadania  Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał ze zbioru Bajki robotów. Fragment rozpisany na role zostanie nagrany i zamieszczony w zakładce Biblioteka na naszej stronie www.

 

Plakat na rok Lema