Klub Mediacji Rówieśniczych

W naszej szkole od września 2019 roku działa Klub Mediacji Rówieśniczych.

W jego skład wchodzą uczniowie z klas od V do VII, którzy po szkoleniu ze standardów mediacji rówieśniczej uzyskali certyfikat i służą swoją pomocą koleżankom i kolegom.

 

Czym są mediacje rówieśnicze?

To dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązań konfliktu między uczniami w obecności dwóch bezstronnych mediatorów- uczniów, wspartych obecnością mediatora -nauczyciela.

 

Kim jest mediator rówieśniczy?

Jest nim uczeń przeszkolony w zakresie mediacji, cieszący się zaufaniem wśród rówieśników i wyróżniający się zachowaniem wzorowym lub bardzo dobrym.

 

Gdzie znajdę listę mediatorów rówieśniczych?

Wszystkie potrzebne wiadomości są wywieszone na trzecim piętrze naszej szkoły obok sali nr 35. Poza listą mediatorów znajdziecie też informacje związane z funkcjonowaniem mediacji.

 

Dlaczego powstał Klub Mediacji Rówieśniczych?

Szkoła jest miejscem, w którym zdobywa się wiedzę, rozwija zainteresowania, ale i styka się ze "światem konfliktów". To, czego nauczymy się w dzieciństwie, będzie wykorzystywane w życiu dorosłym. Zależy nam na kształtowaniu kultury dialogu, odpowiedzialności za siebie i innych oraz rozwijaniu umiejętności konstruktywnego podejścia do konfliktów. Konflikty są naturalną częścią rozwoju psychospołecznego dzieci i młodzieży, trzeba myśleć o konflikcie w kategoriach problemu do rozwiązania.

 

 

Nasze motto: "Przełamujemy bariery, budujemy mosty"!

 ..........................................................................................................................................................................................................................................

Szanowni Rodzice!

8 stycznia 2020 roku o godzinie 17.00 odbyły się w naszej szkole warsztaty, których zadaniem było uruchomienie wrażliwość na potrzeby dzieci.

W trakcie spotkania:

Porozmawialiśmy o języku pozytywu, nie negacji, przyjrzeliśmy się naszym schematom w działaniu i odróżniliśmy dawanie od wspierania.

Było też o komunikacji z dzieckiem, motywowaniu przy obecnym przeciążeniu, mówieniu językiem żyrafy, a nie szakala.

Uświadomiliśmy sobie po raz kolejny, jak bardzo ważna jest nasza obecność w życiu dziecka, czas, który poświęcamy tylko jemu.

Warsztaty poprowadziła Katarzyna Wnęk - Joniec, która jest psychologiem zaangażowanym w rozwój emocjonalny dzieci.

Od wielu lat prowadzi zajęcie w Instytucie Psychologii UJ, stale współpracuje z Radiem Kraków oraz Uniwersytetem Dzieci.

Zaangażowanie Rodziców i pozytywne refleksja po spotkaniu już teraz motywują nas do zorganizowania kolejnych warsztatów, o czym niebawem poinformujemy.

 ..............................................................................................................................................................................................................................................

Klub Mediacji Rówieśniczych zorganizował 19 lutego kolejne warsztaty z panią psycholog Katarzyną Wnęk - Joniec.

Tym razem zastanawialiśmy się nad różnicą pomiędzy motywacją zewnętrzną, a wewnętrzną i wymogami stawianymi dzieciom.

Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania:

Jak zachęcić dzieci do samodzielnego myślenia i twórczego działania?

Co zrobić, żeby wykorzystać potencjał swojego dziecka i sprawić, by nauka była interesującym wyzwaniem?

Posłuchaliśmy o warunkach i technikach koniecznych do wywołania zmian i ich utrzymania.

 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z 6. krokami motywacji błyskawicznej wg dr psychologii Michaela Pantalona.

 

Polecamy książki:

 "Mózg na Tak" Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

 "Jak wychować szczęśliwe dzieci" Wojciech Eichelberger

 "Sztuka akceptacji" Ross Campell

Warto zerknąć też na stronę mnemotechnika.com

  ............................................................................................................................................................................................................................................................

Dyrektor szkoły w Singapurze wysłał do rodziców niezwykły list przed egzaminami.

Warto przemyśleć!

 

Drodzy Rodzice!

 

Już wkrótce rozpoczną się egzaminy. Wiem, że martwicie się, żeby Wasze dzieci zdały je jak najlepiej.

Jednak, proszę, pamiętajcie, że wśród uczniów zasiadających do testów, będzie artysta, który nie potrzebuje zrozumieć matematyki? Znajdzie się wśród nich także przedsiębiorca, któremu nie zależy na historii czy literaturze angielskiej? Jest tam też muzyk, dla którego ocena z chemii nie ma znaczenia? Jest i sportowiec, dla którego sprawność fizyczna jest ważniejsza niż fizyka? Jeśli Wasze dziecko uzyska najlepsze noty, to wspaniale! Ale jeśli nie, proszę, nie pozbawiajcie go pewności siebie i poczucia godności. Powiedzcie: "W porządku, to tylko egzamin". Wasze dzieci stworzone są do o wiele większych rzeczy w życiu. Powiedzcie im, że nie ważne, ile zdobyli punktów, i tak ich kochacie i nie osądzacie.

Proszę, uczyńcie to. A kiedy tak zrobicie, zobaczycie, jak wasze dzieci podbijają świat. Jeden egzamin czy niższa ocena nie odbierze im marzeń i talentów. I proszę, nie myślcie, że lekarze czy  inżynierowie to jedyni szczęśliwi ludzie na świecie.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami 

 

 

Klub Mediacji Rówieśniczych

Anna Sabatowska -Dyrda

Bożena Biernat - Oleniacz